ΑθλητικάΚορυφαία

Μχιταριάν – ο πρώτος Αρμένιος ποδοσφαιριστής που έφτασε στον τελικό του Champions League

Ο μέσος της Ίντερ, Χένριχ Μχιταριάν, έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής από την Αρμενία που έφτασε στον τελικό του Champions League, ενημερώνει η ιστοσελίδα sport.news.am.

Στη ρεβάνς του ημιτελικού, ο πρώην αρχηγός της εθνικής Αρμενίας βρέθηκε στο αρχικό συγκρότημα της Ίντερ, αλλά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε.
Στον πρώτο αγώνα πέτυχε ένα γκολ, η Ίντερ κέρδισε 2:0. Στη ρεβάνς η ομάδα με επικεφαλής τον Ιταλό Σιμόνε Ιντζάγκι κέρδισε με 1:0 χάρη στο γκολ του Αργεντινού επιθετικού Λαουτάρο Μαρτίνεθ.

Η Ίντερ θα εμφανιστεί στον τελικό του Champions League για 6η φορά. Η τελευταία φορά που η ομάδα έφτασε στον τελικό ήταν το 2010 υπό την ηγεσία του Πορτογάλου Ζοζέ Μουρίνιο και κατέκτησε το κύπελλο, νικώντας στον τελικό τη Βαυαρία Μονάχου με σκορ 2:0.

Η Ίντερ κέρδισε επίσης τον τίτλο της κύριας διοργάνωσης του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου το 1964 και το 1965. Έχασε στους τελικούς του 1967 και του 1972.